Gościmy specjalistów z całego świata

O konferencji

Rejestracja

Program

Dodatkowe informacje

Wizy

Obywatele wymienionych poniżej krajów mogą podróżować do Polski bez wiz: Andora, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Brunei, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Hong-Kong (Specjalny Region Administracyjny ChRL), Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Płd., Kostaryka, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Makao, Malezja, Malta, Meksyk, Monako, Niderlandy, Niemcy, Nikaragua, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Portugalia, Rumunia, Salwador, San Marino, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Urugwaj, USA, Watykan, Wenezuela, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Wiza jest obowiązkowa dla obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Strefa Schengen

W grudniu 2007 Polska podpisała układ z Schengen. Na terenie całej strefy Schengen nie obowiązuje kontrola paszportowa na granicach. Przekraczając granicę, należy mieć jednak ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Do państw układu z Schengen należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry Włochy.

Poza obszarem Schengen pozostają dwaj członkowie UE: Wielka Brytania i Irlandia

Napiwki

Zwyczajowo napiwek sięga 10 % rachunku i jeśli jesteś zadowolony z kolacji i obsługi, możesz być pewien, że pozostawiając odliczoną kwotę na stoliku lub zaokrąglając rachunek będzie to przyjęte jako wynagrodzenie pracy i starań kelnera.

Warto wiedzieć:

 • płacąc rachunek kartą kredytową zwróć uwagę, czy na wydruku nie znajduje się dodatkowe pole na napiwek. Zazwyczaj wpisana tam kwota nie trafia do kelnera. Czasami rozliczana jest pod koniec dnia i dzielona pomiędzy wszystkich kelnerów, a niekiedy trafia w całości do budżetu restauracji. Jeśli chcesz zostawić kelnerowi napiwek lepiej zostawić na stole gotówkę.
 • zwyczajowy napiwek za wniesienie bagażu do pokoju czy inną nieskomplikowaną usługę w 2-, 3-gwiazdkowym hotelu oscyluje w granicach 5 złotych. Z pewnością w hotelach najwyższej klasy oczekiwania będą wyższe np. 10 czy 20 złotych, ale pamiętaj - napiwek to nie obowiązek, to wynagrodzenie za dobrze lub wyjątkowo dobrze wykonaną usługę.
 • rachunek za taxi możesz zaokrąglić do pełnej kwoty, kierowca nie oczekuje napiwku, a każdy gest z twojej strony będzie dla niego miłym zaskoczeniem.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

 • bądź ostrożny w zatłoczonych i typowo turystycznych miejscach takich jak dworce, duże muzea, popularne linie autobusowe czy tramwajowe. Zwróć uwagę na swój bagaż i dokumenty. Uważaj na tzw. sztuczny tłok, ulubioną metodę złodziei po zastosowaniu której pewne przedmioty należące do ciebie niepostrzeżenie zmieniają właściciela...
 • nie zwracaj na siebie uwagi - jeśli płacąc za rachunek afiszujesz się swoją złotą kartą kredytową lub wyciągasz banknot z wypchanego portfela bądź kłujesz w oczy najnowszym aparatem fotograficznym czy ultranowoczesną kamerą video możesz zwrócić na siebie uwagę osób, z którymi niespecjalnie chciałbyś mieć do czynienia.
 • płacąc za rachunek, a przede wszystkim kupując bilety na dworcach czy przy zatłoczonych kasach biletowych, zachowaj ostrożność! Takie sytuacje i miejsca to najczęstsze przypadki drobnych kradzieży. Zaaferowany kupowaniem biletów turysta traci głowę, a czasami portfel, podręczny bagaż czy sprzęt fotograficzny.
 • nie przechowuj wszystkich swoich pieniędzy, kart kredytowych, dokumentów w jednym miejscu. Dobrym pomysłem jest stary i polecany przez wszystkie przewodniki pas biodrowy z zamykanym na suwak schowkiem na pieniądze i dokumenty.
W razie wypadku, kradzieży:

jeśli pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności stanie się coś złego, nie wahaj się natychmiast zadzwonić na policję i prosić o pomoc. Obowiązkiem policji czy pogotowia jest udzielić ci pomocy.

Ważne telefony

 • Policja 997
 • Straż pożarna 998
 • Pogotowie 999
 • Ogólnopolski numer ratunkowy 112